Pojazd pomocy drogowej


Pojazd pomocy drogowej jest specjalnym typem lawety. Pojazdy pomocy drogowej wykorzystywane są do usuwania unieruchomionych samochodów osobowych i ciężarowych z miejsca awarii lub wypadku drogowego, bądź do usuwania nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Cięższe pojazdy tego typu, przeznaczone do usuwania samochodów ciężarowych, określane są mianem ciężarowych pojazdów pomocy drogowej lub ciężkich pojazdów ratownictwa drogowego. Innymi określeniami pojazdu pomocy drogowej są pojazd/samochód holowniczy, pojazd z żurawiem lub laweta pomocy drogowej.

Pojazdy pomocy drogowej można podzielić na trzy kategorie.

Pojazd z żurawiem: Pojazd ten wyposażony jest w hak zawieszony na teleskopowym ramieniu żurawia.  Do tego haka zamocowywany jest samochód, który należy usunąć, dzięki czemu można go podnieść.

Pojazd z chwytakiem: Pojazd tego typu za pomocą chwytaka z napędem hydraulicznym podnosi samochód, który należy usunąć za przednie lub tylne koła, po czym holuje go w ustawieniu na tylnych lub na przednich kołach.

Pojazd z platformą najazdową: (ang.: rollback). Za pomocą wyciągarki samochód, który należy usunąć wciągany jest całkowicie na platformę ładunkową tego pojazdu. Ułatwia to możliwość hydraulicznego wysuwania platformy najazdowej tego pojazdu.

Pojazdy pomocy drogowej są multifunkcjonalne, więc występują jako kombinacje powyższych kategorii. Pojazdy te są także często wyposażone w wyciągarkę, zwiększającą w razie potrzeby siłę wyciągania.

 

 


 
Kleyn Vans on Facebook Kleyn Vans on Twitter Kleyn Trucks on Google+ Kleyn Trucks on YouTube Kleyn Trucks on Pinterest Kleyn Vans on LinkedIn